Skipper

Damien Iehl  (FRA)

  • 1st Isaf Nations Cup Grand Final 2009
  • 1st Sails of white nights 2009
  • 1st Match Race Germany 2008
  • 1st RYA Winter Challenge 2008
  • 3rd Berlin Match Race 2007
  • 3rd Open of Spain - 2007
  • 3rd Congressional Cup Long Beach 2007
  • 1st Cento Cup 2006
  • 1st Antibe´s Cup 2006
  • 1st JP Morgan Final 2006

Phillipe Presti (FRA)

  • Two-time Finn World Champion 1993, 1996
  • Two-time French Match Racing Champion 1999, 2001
  • 2nd Soling World Championship 2000
  • 3rd Match Racing World Championship 2004
  • 4th Star World Championship 2004
  • 2-facher Americas Cup Teilnehmer

Manuel Weiller  (ESP)

  • Weltmeister Platú 25 2006
  • Vizeweltmeister Universität Match Race 2006
  • Vizeeuropameister Match Race 2008
  • 2nd Spanische Meisterschaft Match Race 2008
  • 1st Spanische Meisterschaft Match Race 2007
  • 1st Spanische Meisterschaft Platú 25 2006
  • 1st Spanische Meisterschaft Match Race 2006
  • Hublot Palmavela:
  • 1st Platú 25 2009
  • Primo CUP MONTECARLO

Björn Hansen (SWE)

  • 1st Open of Spain 2009
  • 1st Scandinavian MR Championship 2006 & 2007
  • 2nd European MR Championship 2006
  • 3rd European MR Championship 2004
  • 2nd Trofeo Challenge Roberto Trombini 2005
  • 3rd Trofeo Challenge Roberto Trombini 2006
  • 3rd Match Racing World Championship 2002

Ian Ainslie (RSA)

  • 1st J-22 World Championship 1997
  • Olympische Spiele 1992, 1996, 2000 in der Finn-Klasse
  • Americas Cup Team "Shosholoza", Helmsman 2007

Mads  Ebler (DEN)

  • 1st Nordic Championship 2009
  • 3rd European Championship 2009
  • 3rd Nations Cup Grande Final 2009
  • 1st Nations Cup Regional Final - Europe II 2008
  • 1st Dong Energy Cup 2008
  • 1st Spring Cup 2008
  • 4th Marseille International Match Race 2008
  • 1st Baltic Match Race 1 2007
  • 1st Danish Championship 2007
  • 1st TMC Dong Energy Cup 2007
  • 1st Radisson SAS Match Race 2007
  • 6th Internationaux de France de Match Racing 2007

Alvaro  Marinho (POR)

  • Teilnehmer an den Olympischen Spielen 2000, 2004, 2008 in der 470er Klasse
  • 1st Swiss Championship - World Tour Qualifier 2009
  • 1st Troféu Sir Thomas Lipton 2009
  • 1st Campeonato Nacional 2008
  • 8th Portugal Match Cup 2008
  • 1st ISAF Nations Cup Europe Final 2008
  • 5th European Match Race Championship 2008

Przemek Tarnacki (POL )

  • 2 times Micro Tonner World Champion
  • Winner of 15 Grade 3 MR events
  • 5th in the MR Europeans (2003 and 2007)
  • Polish match racing champion

David Chapman (AUS)

  • Polish Match Racing Tour champion 2009
  • 1st PMRT sopot 2009
  • 2nd PMRT Hel 2009
  • 4th Nordic Championship 2009
  • 4th Australian Match Race Nationals 2009
  • 1st Cowes dinghy week 2009
  • Watch Captain - Rolex Fastnet 2009

Stefan Meister (GER )

  • 5th Berlin Match Race (Grade 1) 2008
  • 2nd German Match Race Championship 2007
  • 2nd German Match Race Championship 2006
  • 3rd Sopot Match Race (Grade 1) 2005
  • 2nd Sopot Match Race (Grade 2) 2004
  • 2nd German Match Race Championship 2003
  • parti. Olympic Games Sydney 2000 470 class
  • 4x German champion 470 class 1995-1998
  • World champion H-Boat class 1995

Markus  Wieser  (GER)

  • Weltmeister FD-Klasse 1989
  • Europameister Match Race 1994
  • Deutscher Meister  Drachen 2000,2005,2006,2009
  • Europameister Drachen 2007
  • Europameister Drachen 2009
  • Achtmaliger Deutscher Meister Match Race
  • Weltmeister IMS 2007
  • mehrmaliger Kieler Woche Sieger in verschiedenen Klassen
  • Skipper "Team Sea Dubai" in der RC-44 Klasse
  • Skipper "Container" in der STP 65 Klasse
  • Skipper "Transbunker Team" Drachen Klasse

Robert Scheidt (BRA)

  • Olympiasieger 1996, 2004 in  der Laser- Klasse
  • Silber Olympia 2000 (Laser), 2008 (Starboot)
  • achtmaliger Weltmeister in der Laser- Klasse
  • Mitglied Im AC- Team " Luna Rossa"